Skąd się wzięły znaki zodiaku?

Skąd się wzięły znaki zodiaku?

Widoczne na niebie konstelacje od wieków fascynowały ludzkość. Były nie tylko narzędziem nawigacji dla żeglarzy i podróżników. Odpowiadały na pytania dotyczące charakteru każdego człowieka i jego przeznaczenia oraz pozwalały na przewidywanie przyszłości całych społeczeństw.

SumerowiePowstanie znaków zodiaku

Nazwy znanych nam dziś gwiazdozbiorów zostały wymyślone tysiące lat temu w Sumerze. Zamieszkujący ten rejon lud badał wpływ gwiazd na losy ludzkości. Już w starożytności wierzono, iż ruchem gwiazd oraz planet kierują bogowie, a życie danego człowieka zależy od konstelacji widocznej na niebie w dniu jego narodzin . Powszechne było przewidywanie przyszłości i prognozy astrologiczne stawiane władcom. Obecnie do zodiaku należy 12 gwiazdozbiorów przez które przechodzi ekliptyka, czyli koło tworzone przez krążącą wokół Słońca Ziemię. Nazwy poszczególnych konstelacji zostały nadane ponad 3 tysiące lat temu przez Sumerów.

Babilończycy

Około roku 500 p.n.e. astronomowie babilońscy podzielili ekliptykę na 12 równych, 30-stopniowych części. W tym celu musieli podzielić różnej długości znaki. Niektóre konstelacje zostały skrócone, a ich fragmenty dodane do sąsiadujących z nimi krótszych gwiazdozbiorów. W ten sposób część Skorpiona została Wagą. Wprowadzone przez Babilończyków zmiany nie zostały jednak powszechnie przyjęte. Klaudiusz Ptolemeusz, słynny astronom żyjący w starożytnej Aleksandrii w II wieku n.e., w dalszym ciągu uważał Wagę za część Skorpiona. Podobną postawę przejawiał 1400 lat później Mikołaj Kopernik.

Współczesny Zodiak

Niebo, które widzimy dzisiaj, znacznie różni się od nieba rozpościerającego się nad głowami naszych przodków. Oś wirująca wokół Ziemi powoli zmienia swój kierunek na skutek nierównego przyciągania Słońca, Księżyca oraz pozostałych ciał niebieskich. W związku z tym, na przestrzeni kilku tysięcy lat, położenie gwiazdozbiorów względem Ziemi zmieniło się o około 30 stopni. Co więcej, współcześni astronomowie ustalili, iż dokonany w starożytności podział zodiaku na 12 części nie mógł być dokładny, gdyż okres czasu w którym Słońce pozostawało w danym znaku nie był precyzyjnie określony. Dopiero w 1928 roku Kongres Unii Astronomicznej uściślił granice pomiędzy poszczególnymi znakami zodiaku.

 

 

Autor

  • Perkusistka, uprawia różne sporty, ćwiczące u niej cierpliwość i dyscyplinę. Na co dzień stara się oszczędzać czas, by móc skupić się na swoim hobby. Lubi także podróże, blogowanie oraz modę.

2 thoughts on “Skąd się wzięły znaki zodiaku?

  1. O znakach zodiaku pisano już wiele. Decydują one o wielu sprawach. Ale głownie dotyczą one naszego życia, sfery finansów, miłości, pracy, rodziny. Wszystko już dawno zostało zapisane w gwiazdach. Wystarczy odczytać zapisany w nich los.

  2. Znaki zodiaku opisują wiele sfer naszego życia. Możemy mówić o nich jak o drogowskazie. Wizyta o astrologa wydaje się niekiedy koniecznością, gdy chcemy poznać czekające na nas koleje losu.

Comments are closed.