
Gdybyśmy zastanowili się nad przyczynami, które prowadzą do niepowodzenia programu treningowego, zdziwilibyście się, jak często wynikają one z błędów początkujących, których można łatwo uniknąć bez wielkiego wysiłku i poświęcenia.
Bycie za bardzo ubranym.
Stary mit, że im więcej się pocisz, tym więcej tracisz na wadze, jest fałszem, o czym pewnie już wiesz. Jedyne co można zyskać to skrajne odwodnienie z zagrożeniem dla zdrowia.
Brak celów.
Wyznacz sobie cel, który chcesz osiągnąć i odpowiednio dobierz czynności do wykonania. Wybierz opcję, która najbardziej Cię motywuje. Pamiętaj, że jeśli nie lubisz czynności, którą wykonujesz lub nie podoba Ci się ona, to poświęcenie fizyczne będzie mniejsze i w końcu zrezygnujesz.
Brak odpowiedniego sprzętu.
Jak w przypadku wszystkich ćwiczeń, odpowiedni sprzęt pozwoli Ci na wykonywanie ich na najwyższym poziomie i bez ryzyka kontuzji.
Nieodpowiednia praca mięśni.
Praca mięśniowa z ciężarami wymaga ścisłej uwagi na rozwijaną technikę i stosowane ciężary. Groźne kontuzje mogą się pojawić, jeśli nasza sprawność nie będzie zgodna z tym, co zalecają instruktorzy. Jeśli chodzi o odważniki, to najlepszym zaleceniem jest kierowanie się zdrowym rozsądkiem i zdroworozsądkowym podejściem. Bądź świadomy swojej fizycznej rzeczywistości i zgodnie z nią stopniowo zwiększaj wymagania swojego treningu.
Nierozgrzane mięśnie.
Nie dość, że narażamy się na kontuzję, to jeszcze wydłużamy czas rekonwalescencji.
Brak rozgrzewki.
Nigdy nie powinniśmy zapominać o rozciąganiu, zarówno przed jak i po aktywności fizycznej.
Uwaga.
W przypadku kobiet, ćwiczenie w trakcie cyklu menstruacyjnego jest pozytywne, ponieważ zwalcza napięcie menstruacyjne, poprawia krążenie i zatrzymuje w organizmie mniej płynów.
Dodatkowy błąd nowicjusza – branie się za ciężary większe niż jest w stanie podnieść ; – )