Zdrowa i gładka skóra twarzy to marzenie wielu kobiet. Zwiotczenie, utrata jędrności oraz widoczne blizny są przyczyną kompleksów i pogorszenia samopoczucia. Czy istnieje skuteczna metoda przywracania młodego wyglądu skóry twarzy i usunięcia defektów? O odpowiedź poprosiliśmy specjalistów z Bieńkowscy Clinic w Bydgoszczy.

Na czym polega modelowanie twarzy?

Modelowanie twarzy to przeszczep własnej tkanki tłuszczowej umożliwiający przywrócenie objętości tkanek miękkich. Przeszczep tłuszczu jest metodą stosowaną w medycynie estetycznej od wielu lat, a rozwój nowoczesnych technologii pozwala osiągnąć spektakularne efekty zabiegowe przy minimalnych ryzyku powikłań. Przeszczep tłuszczu polecany jest w przypadku utraty objętości tkanek miękkich spowodowanych procesami starzenia, chorób, urazów. Przeszczep własnej tkanki tłuszczowej jest dość bezpiecznym zabiegiem ze względu na minimalne ryzyko odrzucenia i wystąpienia reakcji alergicznej. Przeszczep tłuszczu w obrębie twarzy odbudowuje objętość i redukuje ubytki tkanek, a także wpływa na ich regenerację. Przeszczep tkanki tłuszczowej jest zabiegiem powodującym redukcję procesów włóknienia, poprawę ukrwienia i przywrócenie sprężystości tkanek.

Modelowanie twarzy własnym tłuszczem – wskazania do zabiegu

Przeszczep tłuszczu jest małoinwazyjną metodą przywracania objętości tkanek miękkich polecaną w takich przypadkach jak:

  • zniekształcenie owalu twarzy,
  • blizny potrądzikowe, pooparzeniowe,
  • ubytki objętości policzków,
  • konieczności regeneracji tkanek spowodowaną procesami starzenia, zmianami chorobowymi lub urazami,
  • fałd nosowo-wargowych.

Przeszczep tkanki tłuszczowej stosowany jest również w przypadku rozstępów, uszkodzeń poporodowych piersi lub korekcji kształtu poszczególnych partii ciała.

Rodzaje modelowania twarzy

Pozytywne rezultaty przeszczepu tkanki tłuszczowej wpłynęły na rozwój technologii umożliwiających przeprowadzenie zabiegu minimalizując ryzyko skutków ubocznych, długość rekonwalescencji oraz dyskomfort pacjentów. Obecnie stosuje się takie metody jak:

  • pobranie tkanki tłuszczowej cienką kaniulą i transferze w obszar zabiegowy, po uprzednim pozbawieniu unaczynienia, metoda polecana jest w przypadku konieczności przywrócenia objętości tkanek, zaletami zabiegu są naturalne rezultaty, precyzyjna iniekcja oraz mikrourazy w miejscu pobrania i przeszczepienia tkanki tłuszczowej, zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym lub krótkim dożylnym,
  • pobranie, a następnie wszczepieniu przefiltrowanej, żywej tkanki tłuszczowej,  polecaną w przypadku konieczności rewitalizacji i regeneracji tkanek, leczenia bliznowacania i zwłóknień, zabieg wykonywany jest dwukrotnie w odstępach od 6 do 12 miesięcy, metoda pozwala osiągnąć zadowalające efekty w leczeniu blizn, fotouszkodzeń skóry, zmian zanikowych, suchości i zwiotczenia skóry, pozwala uzyskać przemijające i trwałe efekty: trwała redukcja blizn i przemijający efekt odmłodzenia twarzy,
  • pobranie i podanie śródskórnie niewielkiej ilości tkanki tłuszczowej za pomocą bardzo cienkiej igły, metoda polecana jest w redukcji głębokich zmarszczek,blizn, fotouszkodzeń skóry oraz przywracania objętości tkanek, zabieg wyróżnia wysoka precyzja, naturalny efekt, minimalne ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej oraz stanów zapalnych.

Modelowanie twarzy własnym tłuszczem to doskonała alternatywa dla wypełniaczy, ze względu na wysoką biokompatybilność i minimalne ryzyko powikłań pozabiegowych. Metoda przeszczepu tkanki tłuszczowej dobierana jest indywidualnie podczas konsultacji lekarskiej.

Więcej szczegółów dotyczących nowoczesnych zabiegów z zastosowaniem tkanki tłuszczowej pacjenta znajdziesz w Bieńkowscy Clinic w Bydgoszczy.