Krótkowzroczność u dzieci – jakie są objawy?

Zastanawiasz się, czy nie pojawiają się u Twojego dziecka pierwsze oznaki krótkowzroczności? A może nie wiesz co z nimi zrobić? Objawów jest wiele i czasem bardzo ciężko je odróżnić od innych schorzeń, a im szybciej je rozpoznasz, tym efektywniejsze będzie leczenie oraz korekcja wady wzroku. Powiemy Ci, na co zwracać uwagę i jakie sygnały świadczą o krótkowzroczności dziecka!

Epidemia krótkowzroczności

Krótkowzroczność jest to wada wzroku spowodowana przez zbyt duży współczynnik załamywania światła, nadmierny rozwój długości osiowej gałki ocznej lub zbyt dużą krzywizną rogówki. Te wszystkie elementy zaburzają istotne procesy i mogą powodować, że wiązka światła, która wpada do oka, nie zostaje skupiona na siatkówce, a zamiast tego zaogniskuje się przed siatkówką. Sprawia to, że powstający obraz nie jest wyraźny. Dziecko będzie o wiele lepiej widzieć z bliska, niż z daleka.

Niestety przyczyny rozwijania się krótkowzroczności nie zostały odkryte, jednak jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że główną rolę odgrywają czynniki genetyczne. Podejrzewa się, że to hormony sprawiają, że gałka oczna się wydłuża. Bardzo istotnym czynnikiem jest także praca z bliska jak na przykład czytanie lub pisanie. Jest to bezpośrednio związane z rozwojem cywilizacyjnym i technologicznym.

Nasze dzieci spędzają coraz więcej czasu przyklejone do ekranów, a dodatkowo wcześnie zaczynają edukację, co stanowi dość duże obciążenie dla ich wzroku. Dodatkowo spędzanie czasu rekreacyjnie przed ekranem przez wiele godzin jest negatywne w skutkach. Pojawia się krótkowzroczność szkolna, która niestety coraz częściej potrafi pogłębić się o -1,00 dioptrii w ciągu roku.

Jakie są objawy krótkowzroczności u dzieci?

Jednym z najczęściej pojawiających się problemów, już na samym początku, jest pocieranie oczu, które może świadczyć o pierwszych oznakach problemów z widzeniem i zmęczenia. Co więcej, jeśli Twoje dziecko podchodzi bliżej przedmiotów, ekranu telewizora lub pochyla głowę przy zeszytach w trakcie odrabiania lekcji, to musisz udać się do specjalisty na badanie wzroku. Wówczas może się okazać, że Twoje dziecko wymaga korekcji wzroku za pomocą okularów.

Część objawów jest bezpośrednio zgłaszana rodzicom, dlatego nie należy ich bagatelizować lub leczyć na własną rękę. Należą do nich: skarżenie się na bóle głowy, częste łzawienie oczu i narzekanie na ich suchość, pieczenie lub kłucie, a także problemy z orientacją przestrzenną. Bardzo często po założeniu okularów z odpowiednią mocą, dziecko czuje się o wiele lepiej i znacznie łatwiej jest mu funkcjonować.

Profilaktyka krótkowzroczności

Przede wszystkim postaw na badania kontrolne u specjalisty i regularną aktywność na świeżym powietrzu. Dzięki naturalnemu światłu zmniejsza się ryzyko pojawienia krótkowzroczności, a u osób posiadających tę wadę skutecznie spowalnia się jej progresję. W trakcie odrabiania z dzieckiem prac domowych stosuj przerwy col każde 15-20 minut. Taki odpoczynek i oderwanie oczu powinno trwać mniej więcej 2-3 minuty. Dodatkowo staraj się jak najpóźniej dać dziecku smartfona, tablet lub komputer. Dzięki temu odwleczesz w czasie wysiłek, jaki będą musiały podejmować oczy.

Dodaj komentarz