Koszty zamieszkania w domu szeregowym

Koszty zamieszkania w domu szeregowym

Tak zwana szeregówka

Dom szeregowy to idealna alternatywa dla tych, którzy nie mogą zdecydować się czy wolą zamieszkać w domu jednorodzinnym, czy może jednak lepiej w bloku. Szeregowce pozwalają zaoszczędzić koszty zakupu oraz utrzymania w porównaniu z domem wolnostojącym, a także zachować większą prywatność niż w mieszkaniu na jednej klatce z kilkoma innymi rodzinami. Ponadto budowa szeregówki daje komfort życia pozamiejskiego, z relacji tego, że najczęściej budowane są na przedmieściach, jednak na tyle blisko centrum, że sprawny dojazd nie stanowi żadnego problemu.

Na co zwrócić uwagę?

W starym budownictwie na szeregowce składał się cały ciąg budynków! Te nieco bardziej nowoczesne mogą składać się tylko z dwóch jednostek mieszkalnych , co daje większą swobodę przy jednoczesnym zachowaniu poczucia bezpieczeństwa.

Koszty utrzymania

No i najważniejsza kwestia czyli finanse! Z pewnością szeregowiec wypada na tym tle dużo korzystniej niż dom wolnostojący czy mieszkanie! Oto kilka przykładów:

  •  mniejsza, a więc i tańsza działka
  • niższa cena budowy ze względu na fakt, iż niektóre ze ścian przylegają do siebie, co z kolei pozwala uniknąć wykonywania kolejnych warstw ocieplenia i elewacji pomiędzy nimi
  • mniejsza liczba okien, która także powoduje spadek całkowitej ceny posesji
  • oszczędność wynikająca ze względów związanych z eksploatacją (wspólne kosze na śmieci, wykorzystanie sieci ogrzewania miejskiego oraz miejskich wodociągów)

Parę liczb

Przykładowo za mieszkanie w Warszawie zapłacimy 500 tys. złotych, podczas gdy za szeregowiec o takiej samej powierzchni, jednak z lepiej urządzoną przestrzenią, damy 445 tys. złotych. Dokładne koszty utrzymania domu szeregowego mogą się od siebie nieznacznie różnić, a to ze względu chociażby na miejscowość ich ulokowania. Na pewno poniesiemy jednak niższe koszty decydując się na zakup szeregowca niż domu wolnostojącego. 

Autor

  • Perkusistka, uprawia różne sporty, ćwiczące u niej cierpliwość i dyscyplinę. Na co dzień stara się oszczędzać czas, by móc skupić się na swoim hobby. Lubi także podróże, blogowanie oraz modę.

2 thoughts on “Koszty zamieszkania w domu szeregowym

  1. Wielkość działki wpływa na cenę, my dopłaciliśmy prawie 100tys. więcej, żeby mieć działkę 8ar a nie 4ary.

  2. Większa działka jest lepsza zwłaszcza przy dzieciach, dlatego z mężem długo szukaliśmy szeregówki skrajnej, one mają zazwyczaj większe działki niż reszta.

Comments are closed.