Znana również jako dolna kość szczęki, żuchwa jest największą i najsilniejszą kością twarzy. Mając za zadanie utrzymać dolny zestaw zębów na miejscu, kość ta ma symetryczny kształt podkowy. Nie jest bezpośrednio połączona z innymi kośćmi czaszki, żuchwa jest jedyną ruchomą kością czaszki i jest przymocowana do głównych grup mięśni żucia (żucia), a także więzadeł tworzących staw skroniowo-żuchwowy, który umożliwia ruch. Cofnięta żuchwa może także sprawiać problemy gdy chcemy zastosować mosty protetyczne lub licówki.
Przez cofniętą żuchwę należy rozumieć nic innego, jak wadę zgryzu, która będzie pogłębiać się wraz z naszym wiekiem. W takiej sytuacji należy poddać się odpowiedniemu leczeniu. Sytuacja taka utrudnia lub wręcz uniemożliwia zastosowanie mostów protetycznych, licówek czy implantów stomatologicznych. W niektórych przypadkach wystarczy wyłącznie pomoc ortodonty, ale zazwyczaj potrzebne będzie przeprowadzenie operacji chirurgicznej.
Problemy zdrowotne, które pojawiają się w tej kości, zwykle mają związek ze złamaniem lub zwichnięciem z powodu urazu. Ponadto na żuchwie można wykonać operacje korekcyjne w celu skorygowania niewspółosiowości z powodu niewłaściwego rozwoju szczęki. Rekonstrukcja żuchwy jest najczęściej wykonywana w przypadku nowotworów, z których najczęstszymi typami są rak płaskonabłonkowy i mięsaki osteogenne. Wady boczne i przednie stanowią dwa odrębne rodzaje problemów rekonstrukcyjnych . Rekonstrukcja jest najczęściej wykonywana za pomocą płyt rekonstrukcyjnych i klap regionalnych lub za pomocą klap beznaczyniowych. Wolne klapy zwykle dają najlepsze efekty funkcjonalne i estetyczne. Te długie procedury składają się z wielu pod składników, które obejmują pobieranie kości, kształtowanie i utrwalanie, wstawienie, zespolenia mikronaczyniowe i zamykanie tkanek miękkich.
Podsumowanie
Ciało żuchwy jest prawie prostokątną przednią (przednią) częścią kości i jest wszczepione do ramusa (część podobna do skrzydła) z każdej strony. U dorosłych jego zewnętrzna powierzchnia ma lekki grzbiet na linii środkowej zwany spojeniem żuchwy, który dzieli i otacza depresję zwaną wypukłością, gdy porusza się w dół. Krawędzie tej części wznoszą się, tworząc guzek mentalny.
O tym warto pamiętać:
- relacje żuchwy z otaczającymi strukturami pomagają określić jej funkcję. Warto zauważyć, że dolny nerw wyrostka zębodołowego, gałąź nerwu żuchwy, uzyskuje dostęp do otworu żuchwy i biegnie do przodu, zapewniając uczucie do dolnego zestawu zębów
- rekonstrukcja żuchwy techniką niemikrochirurgiczną jest na ogół zarezerwowana dla małych łagodnych wad, które nie wymagają późniejszej radioterapii lub pacjentów, którzy nie nadają się do długotrwałych rekonstrukcji mikrochirurgicznych
Niestety leczenie cofniętej żuchwy może trwać lata. W moim przypadku przez 3 lata nosiłem aparat ortodontyczny. Jednak dzięki temu, teraz nie muszę już męczyć się z problemem z żuchwą.